" SAF BİLİNÇ OL "
" SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN HAREKETE GEÇ "

Kundalini

Kundalini

Kundalini, omurganın ucunda uykuda bir yılan olarak görünen enerji veya Shakti’dir.

Bu yılan üç buçuk turda kıvrılır: farkındalığın üç seviyesini (yarı bilinçlilik, bilinçaltı farkındalık ve meta-farkındalık) temsil eder ve kuyduğu kendi ağzındadır.

Çoğu bireyde, Kundalini Muladhara Çakra’da uyku halindedir. Bu durumda, bir insanın bilinci kendine doğru uyku halindedir.

Kundalini çakralar yoluyla uyanmaya başlayınca farkındalık gittikçe artmaya başlar. Nihayet, Kundalini tamamen uyanık olduğunda, kişi de aynı zamanda meta-bilinçlilik halinin farkındadır.

Kundalini enerjisi düştüğünde, yanlış yönlendirme, sınırlama ve farkındalık kaybı başlar. Bu duruma, evrende dolaşma veya Jagan Mohini denir. Bu durumda kişi, adların dış dünyasına sıkışır ve yanlış yönlendirilir.

Kundalini aşağı indiğinde, gücünü ve zerafetini kaybeder; hayvanlar, böcekler, bitkiler ve tüm cansız cisimlerde Muladhara’dan daha düşük seviyelerde bulunur.

Aslında Tantrik metinlerde, yedi çakradan daha bahsedilmektedir. Bunlar : Atala, Vitala, Sutala, Talatala, Mahatala, Rasatala ve Patala’dır. Bu seviyelerde herhangi bir farkındalık yoktur. Öz farkındalık Muladhara’dan başlamaktadır.

Kundalini, Mulahadra Çakra seviyesinde bulunmaktadır. Kundalini uykuda olduğunda, insan güçlü bir bireysellik duygusuna sahiptir, isimlerin ve şekillerin dünyasına göre uyanıktır ve içindeki uyku potansiyeline göre uykudadır.

Kişinin uykuda olduğu bu pozisyon, Tamasik durumdur. Çakralar yoluyla Kundalini’nin geri sıçraması, yaratma sürecinin tersine çevrilmesidir –ki bunda, evrenin enerjisi (Shakti), kökenine veya Sahasrara’ya dönmektedir. Çakralar yoluyla Kundalini’nin kademeli olarak yükselişiyle, çokluk ve perde hafifçe kaybolmaktadır. Aslında, bu perde bilinci kaplamaktadır. Maya, alt çakralarda daha ağırdır ve Sahasrara’da bulunmamaktadır.

Kundalini uyandığında, bireysellik yok olur ve bir serap gibi, buhar haline gelir. Boğulur ya da başka bir deyişle Shiva ya da bilinç haline gelir.