" SAF BİLİNÇ OL "
" SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN HAREKETE GEÇ "

Çakralar

Çakralar

Yoga ve Meditasyon denince mutlaka akla gelen “Çakra” kelimesi; tekerlek, daire ve döngü anlamına gelir (çevrinti gibi).

Çakralar, vücudumuzun prana akışını kontrol eden vücut noktalarımızın etrafında bulunan Pranik enerjinin bir çevrintisidir ve Padma ve Lotus olarak da adlandırılmaktadır.

Çakraların sayısı çok fazladır ancak ana çakra sayısı yedidir. Bunları sıralayacak olursak :

  1. Muladhara
  2. Svadhisthana
  3. Manipura
  4. Anahata
  5. Vishudha
  6. Ajna
  7. Sahasrara

 

Yedinci çakra olarak kabul edilen Sahasrara, çakralar listesinde olmasına rağmen aslında bir çakra değildir ve tüm çakraların ötesinde, hepsini kapsamaktadır. Ajna Çakra ile Sahasrara arasında bulunan ana noktalardan bir diğeri de Bindu Visarga’ dır.

 

Çakralar aslında iki şeyi ifade etmektedir :

Birincisi : Çakralar insan vücudundaki ince enerji merkezleriyle (Prana) bağlantı kurarlar, yani çakraların her biri vücuttaki belirli Prana enerjisinin frekansı ile ilgilidir.

 

İkincisi : Çakralar, Ajna Çakrası’nın aydınlığının ve sezgisinin derecesine göre veya manevi yola ulaşana kadar, içgüdüselliğin farklı düzeylerinde bilinç ortaya koymaktadır. Bu çakraların her birinde Prana’nın manipüle ve kontrol edilmesi anlamına gelmektedir.

 

Belli bir farkındalık yaratmak ve belirli bir bilinç seviyesine ulaşmak, Prana’nın ilgili çakrada etkin olmasını sağlar.

 

Çakralara geçmeden önce lotus çiçeğinin Tantrik, Ayurveda ve Yoga bilimindeki önemine kısaca değineceğiz. Tüm çakralar peri veya lotus çiçekleri ile gösterilmektedir. Bildiğimiz gibi lotus çiçeği üç farklı toprak, su ve hava koşullarında yaşar. Bir insan, hayatı boyunca cehalet, gayret ve nihayetinde aydınlanma ve hafiflikten oluşan üç aşamadan geçmektedir. Lotus çiçeği, cehalet aşamasındaki topraktan ve çamurdan filizlenmeye başlar, sonra suda büyür ve çabalar, sonunda da havaya ve doğrudan güneş ışığına (aydınlanma ve hafiflik aşamasına) ulaşır. Böylece lotus çiçeği çakralar yoluyla, insan bilincinin sınırını aşan duruma ulaşıncaya kadar büyüme göstermektedir.