" SAF BİLİNÇ OL "
" SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN HAREKETE GEÇ "

Altıncı Çakra : Ajna

Altıncı Çakra : Ajna

Ajna Çakra’ da kişi, bir gözlemci gibi her şeyi bir rüya olarak görür ve varoluş merkezinden tüm hareketlere, düşüncelere, vücut ve zihin dahil olmak üzere tüm nesnelere bakar.

Konumu : Kaşların üstünde ve arasında

İlişkili renk : Çivit rengi

Çiçek yaprak sayısı : 2

Element : Herhangi bir özel elementten yoksundur.

Müzik notası : La

Ajna Çakra; Aida, Pingala ve Soshumna’nın merkezidir. İşte bu yüzden, farkındalığın gelişmesi ve büyümesi için gereken merkezdir.

Ajna Çakra, Meditasyon sistemlerinde kullanılan tanınmış bir merkezdir. Genellikle üzerinde düşünmeye değer –ki onun tıpatıp aynısı iki kaş arasında konumlanmıştır. Çakra özü itibariyle kafanın arkasındadır, beyindeki çok küçük bir bez olan Hipofiz bezi bu çakranın fiziksel eşanlamlısıdır.

Bu bez her zaman ince ve küçüktür, erkeklerde ve yaşlılarda, zihinsel bir çizgi üzerinde hassas bir noktadır ve fiziksel beden, zihinsel beden ve ruh bedeni arasında bir köprü olarak düşünülmektedir.

Bu çakranın varoluşunu kavrayabilen insanlar aydınlanma, zihin varlığı, telepati ve gerçek insanda var olan diğer gizli yetenekler gibi asil ruhlu yeteneklerin gelişmesini sağlarlar. Bu çakrayı uyaran/uyandıran herkes, üstün gücünü geliştirebilir ve güçlendirebilir.